pos-man.com.pl

Fiskalny plan B, czyli o posiadaniu rezerwowej kasy rejestrującej

Farex Pro 600 - kasa rejestrująca online

Aby ewidencja obrotu z użyciem kasy fiskalnej przebiegała zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami, muszą być spełnione konkretne kryteria. Trzeba taką technologię sprzedaży poprawnie zainstalować (przede wszystkim: zafiskalizować) oraz stosownie użytkować. I oczywiście – urządzenie rejestrujące musi prawidłowo funkcjonować. Jednak co jeśli na drodze tej ostatniej kwestii stanie nagła usterka lub poważniejsza awaria? Wtedy niejednokrotnie sytuację potrafi uratować rezerwowa kasa fiskalna.

O korzystaniu z urządzenia rejestrującego i pojęciu kasy rezerwowej

Dla wielu przedsiębiorców pewien fakt jest oczywisty: aby prowadzić sprzedaż towarów lub usług na rzecz klientów indywidualnych zgodnie z panującym prawem, muszą ewidencjonować obrót za pomocą kasy fiskalnej. Naturalnie, na to zagadnienie składa się wiele zadań i wymogów (jak wystawianie paragonów dla nabywców, raportów dobowych oraz miesięcznych itd.). Ale przede wszystkim musi być spełniona podstawowa zasada, choćby wydawała się nie wiadomo jak oczywista. Mianowicie – kasa fiskalna ma działać poprawnie.

Co to dokładnie oznacza? W końcu mówimy o urządzeniu, które – jak każde inne, z różnych powodów – może doznać poważniejszej usterki czy awarii. Jeśli uniemożliwia ona zgodne z przepisami rejestrowanie obrotu, po prostu musimy zaprzestać sprzedaży towarów lub usług na czas interwencji uprawnionego serwisu i dokonania koniecznej naprawy. No właśnie – a ten czas, nawet przy dość szybkiej reakcji ze strony techników, może się okazać źródłem strat w klientach i dochodach. Czy istnieje na to rada? Owszem – możliwość zaopatrzenia się w rezerwową kasę fiskalną. Czyli taką, która przejmie obowiązki zwykle stosowanego urządzenia rejestrującego w czasie, gdy nie będzie ono w stanie prawidłowo funkcjonować.

Choć przepisy wspominają o kwestii rezerwowej kasy fiskalnej, nie precyzują jej w każdym aspekcie. Dla przykładu: to podatnik decyduje, jaki model przyjmie rolę zastępczego urządzenia rejestrującego lub kiedy będzie on stosowany. Trzeba natomiast pamiętać, że bez względu na te decyzje – wspomniany model podlega takim samym regułom, co „podstawowa” technologia sprzedaży. A zatem musi być poprawnie zainstalowany, posiadać własną, stosownie wypełnioną książkę serwisową, przechodzić regularne przeglądy techniczne (nie rzadziej niż co 2 lata) itd.

Zakup rezerwowej kasy fiskalnej – na co zwrócić uwagę?

Choć przedsiębiorca decyduje o tym, jaka kasa rejestrująca stanie się tą rezerwową (może nawet wybrać inny, tańszy i prostszy model), powinien zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Mowa o tych, które wynikają z przepisów. Rzecz w tym, że regulacje prawne, towarzyszące wejściu systemu online, wpływają też na kwestię rezerwowej kasy fiskalnej. W jaki sposób?

Jeśli przedsiębiorca, z racji reprezentowanej branży (wskazanej w treści nowelizacji ustawy o VAT), został zobligowany do korzystania z kasy fiskalnej online – to właśnie takiej technologii musi używać do ewidencjonowania obrotu. Nie ma znaczenia, czy konkretny model jest podstawowy, czy rezerwowy. Musi zapewniać internetową transmisję danych do Centralnego Repozytorium Kas. W innym wypadku (np. jeśli taki podatnik uzna, że rezerwowym urządzeniem fiskalnym będzie model z elektroniczną kopią paragonów) dojdzie do złamania przepisów (mówiąc inaczej: przedsiębiorca nie powinien ewidencjonować sprzedaży za pomocą takiej technologii).

Warto też wspomnieć o ustawowej uldze, która – choć nadal funkcjonuje w niezmiennym kształcie: maksymalnie 90% wartości urządzenia, nie więcej niż 700 zł – teraz dotyczy wyłącznie modeli komunikujących się przez internet z CRK. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z ustawowego zwrotu w przypadku kasy fiskalnej traktowanej jako rozwiązanie rezerwowe – musi to być kasa fiskalna online.

Odpowiedź do artykułu “Fiskalny plan B, czyli o posiadaniu rezerwowej kasy rejestrującej

  1. lermo

    ja i tak nabywałem stosunkowo tanią kasę fiskalną, więc czytając podobne artykuły zdecydowałem się też na równie tani model rezerwowy – bo nigdy nie wiadomo, kiedy jakaś przykra sytuacja zaskoczy podczas pracy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *