pos-man.com.pl

Drukarka kart plastikowych – czym powinna się charakteryzować?

Ważne parametry drukarki kart plastikowych

Drukarka kart plastikowych to „szczególne” urządzenie elektroniczne. Zastosowanie takiej technologii jest w sumie oczywiste. Coraz więcej działalności decyduje się jednak na to, aby korzystać z własnych drukarek, które gwarantują nanoszenie nadruku na różnego rodzaju kartach. Urządzenie tego typu sprawdza się też oczywiście w firmach świadczących usługi na rzecz innych przedsiębiorstw, np. sklepów spożywczych i odzieżowych bądź lokali gastronomicznych. Na jakie parametry i funkcje zwrócić uwagę, gdy szukamy odpowiedniej drukarki kart?

Technologia wydruku i jej parametry

W dzisiejszych drukarkach kart plastikowych stosowane są różne technologie, które odpowiadają za kluczową kwestię, czyli za… wydruk. W takich urządzeniach spotkamy zazwyczaj tzw. mechanizmy termotransferowe. Będą się one jednak różniły konkretnymi parametrami oraz możliwościami. Przykładowo: niektóre drukarki zapewniają wyłącznie nadruk monochromatyczny (czarno-biały), podczas gdy inne obsługują również kolorowy. Kolejną kwestią jest wykonywanie wydruku w trybie jednostronnym bądź dwustronnym. No i oczywiście rozdzielczość oraz szybkość pracy, które zawsze mają znaczenie w przypadku wystawiania kart plastikowych. A już zwłaszcza w działalnościach wykonujących mnóstwo takich nadruków, np. na zlecenie innych firm.

Przy poszukiwaniu właściwego urządzenia warto też uwzględnić rodzaj obsługiwanych materiałów eksploatacyjnych. Poszczególne modele zaoferują bowiem nanoszenie nadruków na kartach wykonanych z PVC, kompozytu, ABS czy poliwęglanu, różniące się także grubością i wymiarami. Ponadto, często istotna okazuje się łatwość instalacji materiałów eksploatacyjnych oraz ich dostępność na rynku. Przykładowo: zakup taniego urządzenia, do którego trudno później kupić odpowiednie karty plastikowe lub taśmy, raczej mija się z celem. A już na pewno utrudni codzienne wykonywanie obowiązków.

Funkcjonowanie w firmowym systemie

Zarządzanie pracą drukarki kart plastikowych odbywa się najczęściej za pośrednictwem komputera. Dlatego też istotne jest, aby obydwa urządzenia mogły ze sobą płynnie współpracować – przy pomocy dostępnych interfejsów komunikacyjnych. Zazwyczaj będą to powszechnie stosowane porty, np. USB lub Ethernet. Złącza te różnią się jednak konkretnym zastosowaniem. Innymi słowy, jeśli zależy nam na podłączeniu drukarki kart do firmowej sieci LAN, nie obejdzie się bez wspomnianego przed chwilą interfejsu Ethernet. No chyba, że urządzenie wdrożone w firmie będzie posiadało moduł do bezprzewodowej wymiany danych. A wśród produkowanych obecnie drukarek kart plastikowych znajdziemy także takie, które są wyposażone np. w interfejs komunikacyjny Wi-Fi (standardowo lub opcjonalnie).

Nie należy też lekceważyć kwestii związanych z oprogramowaniem komputerowym. Program do zarządzania wydrukiem jest często dołączany do zamówionej drukarki, ale niekiedy użytkownikom zależy na możliwość zastosowania innych narzędzi informatycznych. W związku z tym, kompatybilność z różnego rodzaju oprogramowaniem to kolejna, ważna cecha omawianego tu urządzenia.

Na koniec dobra rada: jeżeli mamy problem z wyborem odpowiedniej technologii, po prostu skorzystajmy ze wsparcia firmy, która dostarcza drukarki kart plastikowych. Nikt, rzecz jasna, nie podejmie za nas ostatecznej decyzji, ale pomoc ekspertów zazwyczaj okazuje się bardzo korzystna i pozwala na wdrożenie urządzenia spełniającego oczekiwania konkretnej działalności.

Odpowiedź do artykułu “Drukarka kart plastikowych – czym powinna się charakteryzować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *