pos-man.com.pl

Fiskalna (r)ewolucja – e-paragon dla klienta

Paragon elektroniczny dla klienta

E-paragon na tablecie

Zgodnie z treścią nowego Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących klient może, zamiast tradycyjnego, papierowego paragonu, otrzymać jego elektroniczna wersję. Jednak wcześniej musi w jednoznaczny, niebudzący wątpliwości sposób wyrazić na to zgodę.

Paragon papierowy, a e-paragon

Paragon fiskalny kojarzy się z niewielkim dokumentem, który nabywca otrzymuje na koniec sprzedaży. Oczywiście jest to naturalne skojarzenie, bo w takiej właśnie formie paragony funkcjonują w obiegu sprzedażowym od lat. Ostatnio jednak, zwłaszcza w działalnościach, w których sprzedaż odbywa się zdalnie, coraz większą popularnością cieszą się paragony w wersji elektronicznej, czyli e-paragony. To takie same dokumenty, jak te drukowane na rolkach termicznych, z tą różnicą, że zamiast do ręki kupujący otrzymuje je mailem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet dla obu stron transakcji. Dla podatnika prowadzącego punkt handlowy, to oszczędność na papierze, który trzeba kupić do kasy fiskalnej. Nabywca natomiast nie musi się już martwić, że mały papierowy paragon zgubi lub zniszczy i w razie reklamacji zakupionego towaru nie będzie miał podstaw do reklamacji. E-paragon można przecież zapisać i przetrzymywać na komputerze, czy telefonie. Na pewno zyska też na tym planeta – mniej ściętych drzew, mniej papierowych śmieci. Wszyscy szczęśliwi, tylko kiedy można wystawić taki paragon, skoro przepisy mówią, że każda sprzedaż na rzecz osoby fizycznej musi być zakończona natychmiastowym wydaniem dokumentu potwierdzającego transakcję?

Kiedy można wystawić e-paragon?

Przepisy ustawy o VAT dotyczące e-paragonów obowiązują od kwietnia 2020 r., ale w praktyce trudno je stosować. Obecnie bowiem nawet urządzenia nowej generacji – kasy online, nie dają możliwości bezpośredniej wysyłki paragonu do klienta. Trzeba go zatem wydrukować i ewentualnie zeskanować. Takie rozwiązanie nie odpowiada jednak ani klientom, którzy nie chcą podawać adresu mailowego, ani sprzedawcą, którzy boją się ingerencji w paragon wysłany w taki sposób.

Na szczęście sytuacja już niebawem się zmieni, dzięki kasom programowym. W przypadku ich użycia paragon od razu może trafić na telefon lub tablet klienta. Rozporządzenie techniczne dotyczące tych urządzeń z 26 maja 2020 r. (Dz.U. poz. 957) nie wymaga bowiem ich drukowania.

Odpowiedź do artykułu “Fiskalna (r)ewolucja – e-paragon dla klienta

  1. Elektro

    To brzmi jak sen, który się pewnie nie ziści… Zamiast kasy fiskalnej i całego tego sprzętu kupujesz tablet lub telefon i masz wyposażony punkt w urządzenia fiskalne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *