pos-man.com.pl

Co dziś wiadomo o kasach fiskalnych on-line?

 

Informacje o kasach fiskalnych online

Zagadnienie wspomniane w tytule tego wpisu staje się obecnie coraz popularniejsze. I trudno się temu dziwić. Kasy fiskalne on-line to temat ważny zarówno z punktu widzenia przedstawicieli branży technologii sprzedaży, jak i polskich przedsiębiorców. Dlatego warto przeanalizować te informacje na temat nowych urządzeń rejestrujących, które są znane już dziś. A ciekawych wiadomości z pewnością nie zabraknie.

Kasy współpracujące z serwerami MF

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym założeniem systemu kas fiskalnych on-line będzie zmiana sposobu pracy urządzeń rejestrujących. W przyszłości technologie te przestaną bowiem funkcjonować w trybie off-line. Zamiast tego, zaczną na bieżąco transmitować wiele danych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów – za pomocą łącza internetowego, czyli online. W rezultacie, wspomniany resort zyska narzędzie, które pozwoli urzędnikom na znacznie sprawniejsze i skuteczniejsze kontrolowanie polskich przedsiębiorców. Dzięki temu nowy system fiskalizacji ma się przyczynić m.in. do lepszej ściągalności należnych podatków oraz zmniejszenia niekorzystnego zjawiska, jakim jest „szara strefa”. Ale to nie jedyne zmiany, które mają wejść w życie już na początku 2018 roku…

Paragony papierowe i elektroniczne

On-line’owe funkcjonowanie wszystkich kas rejestrujących ma polegać nie tylko na współpracy z serwerami Ministerstwa Finansów. Okazuje się, że nowe urządzenia fiskalne pozwolą również na bezpieczne realizowanie i przesyłanie e-paragonów. Dzięki temu w przyszłości o dokument w formie elektronicznej będzie mógł poprosić dosłownie każdy konsument. Równocześnie jednak, system on-line nie zniesie obowiązku drukowania i wydawania papierowych paragonów fiskalnych. W 2018 roku wystawianie tych dokumentów nadal będzie podstawową formą prowadzenia ewidencji. Konieczność zrealizowania paragonu elektronicznego wystąpi zaś wtedy, gdy nabywca wyrazi chęć otrzymania takiego dowodu sprzedaży, a w firmie będzie już obecna kasa fiskalna on-line.

Popularyzacja płatności kartą

Nie trzeba być znawcą rozwiązań technologicznych dla handlu i usług, aby zdawać sobie sprawę z tego, że wiele współczesnych kas fiskalnych może współpracować z terminalami do kart płatniczych. Niemniej, nie są to wszystkie urządzenia rejestrujące, a jedynie wybrane modele. Nowy system fiskalizacji ma zmienić tę sytuację.

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, każda kasa rejestrująca, która trafi na rynek po 1 stycznia 2018 roku, ma umożliwiać współpracę z terminalem płatniczym. Ustawodawcy zależy bowiem na tym, żeby zwiększyć rolę obrotu bezgotówkowego w Polsce. Płatności elektroniczne są nie tylko łatwiejsze do monitorowania (niż gotówkowe), ale także tańsze dla administracji państwowej. Co więcej, sprzyjają rozwojowi nowoczesnych form handlu.

 

Szczegółowe informacje o kasach fiskalnych on-line będą znane zapewne dopiero wtedy, gdy pojawią się nowe regulacje w sprawie tych urządzeń. Jednakże, warto już dziś śledzić najświeższe doniesienia na ten temat. Dzięki temu będzie można lepiej przygotować się do zmian.

Odpowiedź do artykułu “Co dziś wiadomo o kasach fiskalnych on-line?

  1. krzysztofik

    możliwości nowych kas fiskalnych to jedno…ale to, czy więcej punktów handlowych będzie wyposażonych w terminale płatnicze, to drugie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *