pos-man.com.pl

Czym wyróżniają się najtańsze kasy fiskalne?

Jakie są tanie kasy fiskalne

Ostatnio opisywaliśmy 3 kasy rejestrujące, które zdaniem wielu osób są najciekawszymi modelami na polskim rynku. Z kolei w dzisiejszym wpisie zajmiemy się konkretną grupą urządzeń fiskalnych. Tym razem będą to najtańsze modele kas, po które mogą obecnie sięgać krajowi przedsiębiorcy. Czym wyróżniają się te urządzenia? W jakich firmach są często wdrażane? I jak jeszcze podatnicy mogą zaoszczędzić przy instalacji pierwszej kasy fiskalnej?

Dobra cena i funkcjonalność

W przypadku taniej kasy fiskalnej najważniejsza okazuje się oczywiście cena takiej technologii sprzedaży. Zazwyczaj jest ona na tyle niska, iż zakup urządzenia nie stanowi zbyt dużego obciążenia finansowego dla przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że jeśli będzie to pierwsza kasa rejestrująca w firmie, podatnik zyska szansę na odzyskanie nawet do 90% wydanej kwoty (maksymalnie 700 zł). Na coś takiego pozwala ulga z budżetu państwa. Warto jednak pamiętać, że do skorzystania z takiej refundacji upoważnia dopiero prawidłowe zainstalowanie urządzenia w firmie. Procedura ta polega m.in. na zawiadomieniu Urzędu Skarbowego oraz przeprowadzeniu fiskalizacji wybranego modelu.

Nie jest jednak tak, że tania kasa fiskalna gwarantuje jedynie niższe koszty wdrożenia technologii sprzedaży. Wiele modeli z tej kategorii posiada rozwiązania techniczne, które ułatwiają codzienne prowadzenie ewidencji. Wystarczy wspomnieć chociażby o klawiaturach z przyciskami funkcyjnymi, wytrzymałych mechanizmach drukujących czy akumulatorach zapewniających działanie także bez zasilania sieciowego. Ponadto, część tanich urządzeń rejestrujących oferuje np. proste definiowanie pozycji towarowych. Są to więc kasy, z obsługą których poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy.

Tania kasa na co dzień lub jako rezerwowa

Urządzenia fiskalne, które są oferowane w najniższych cenach, to ciekawa propozycja dla mniejszych działalności gospodarczych. Dotyczy to zarówno placówek handlowych lub usługowych, jak i firm prowadzących sprzedaży bądź świadczących usługi w trybie mobilnym. Nie jest to może regułą, ale wiele tanich kas rejestrujących to również kompaktowe urządzenia. Dlatego nie ma problemu z ich zmieszczeniem na mniejszym stanowisku obsługi bądź przewożeniem z miejsca na miejsce.

Co ciekawe, współcześnie część polskich przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie w firmie taniego urządzenia, które pełni funkcję tzw. kasy rezerwowej. Na czym polega takie rozwiązanie? Podatnicy korzystają wtedy na co dzień z bardziej zaawansowanej technologii sprzedaży. W rezerwie posiadają natomiast prostsze urządzenie fiskalne, które np. w przypadku awarii standardowej kasy, pozwoli na kontynuowanie pracy i prowadzenie sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych. Niemniej, na coś takiego najlepiej zdecydować się już na początku. Przedsiębiorca będzie mógł wtedy bowiem skorzystać z ulgi za zakup dwóch pierwszych kas fiskalnych – „podstawowej” oraz „rezerwowej”. W obydwu przypadkach kwota refundacji wyniesie nawet do 700 zł.

Odpowiedź do artykułu “Czym wyróżniają się najtańsze kasy fiskalne?

  1. AbC

    zawsze uważałem, że takie rozwiązanie jest najlepsze, czyli np. 2 tanie kasy: normalna i rezerwowa (na wszelki wypadek). tyle że teraz zbliża się i miesza nieco ten online…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *