pos-man.com.pl

Po pierwsze: rejestracja urządzenia fiskalnego

kasa fiskalna Novitus Sento LAN E

Kiedy zaopatrzymy się w odpowiednie dla naszego biznesu urządzenie fiskalne, to już połowa sukcesu. Ale zanim zaczniemy korzystać z niego przy sprzedaży towarów lub usług, musimy wpierw przejść procedurę instalacyjną. Tylko wtedy bowiem, gdy poprawnie zarejestrujemy naszą kasę lub drukarkę, zyskamy pewność, że ewidencjonujemy obrót zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przekaż zgłoszenie przedinstalacyjne Urzędowi Skarbowemu

Na początku musimy złożyć pisemne zawiadomienie do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Tak zwane zgłoszenie przedinstalacyjne powinno zawierać imię i nazwisko (lub nazwę) podatnika, NIP podatnika, liczbę planowanych kas bądź drukarek (oraz adresy miejsc, w których będą pracowały), a także termin samej instalacji. I co najważniejsze – musi ono trafić na miejsce nie później, niż 1 dzień przed koniecznym rozpoczęciem ewidencji obrotu. To jednak, czy dostarczymy dokument osobiście, czy drogą pocztową, zależy już od nas.

Skorzystaj z trybu szkoleniowego przed fiskalizacją

W dalszej kolejności przychodzi nasze urządzenie jest przestawiane z funkcjonowania w trybie szkoleniowym na pracę w trybie fiskalnym. Od momentu wykonania tej czynności wszystkie operacje przeprowadzone na kasie lub drukarce są zapisywane i stanowią dokumentację z ewidencji obrotu. Dlatego warto wykorzystać czas, gdy urządzenie umożliwia nam naukę obsługi bez obaw o konsekwencje poczynionych działań. Fiskalizacja jest bowiem jednorazowa i nieodwracalna (i wykonywana przez uprawnionego serwisanta). Gdy ta dobiegnie końca – możemy ruszyć ze sprzedażą towarów i usług oraz wystawianiem paragonów.

Zawiadom US o urządzeniu gotowym do pracy

Na koniec pozostaje tylko dostarczenie do Urzędu Skarbowego (osobiście lub listownie) drugiego, poinstalacyjnego zgłoszenia – najpóźniej 7 dni od przeprowadzonej fiskalizacji. W zamian otrzymamy numer ewidencyjny, który musimy nanieść na obudowę urządzenia rejestrującego sprzedaż (w widocznym miejscu – możemy to zrobić za pomocą niezmywalnego markera bądź naklejki). Na tych działaniach kończy się procedura instalacyjna.

Odpowiedź do artykułu “Po pierwsze: rejestracja urządzenia fiskalnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *