pos-man.com.pl

Rzut okiem raz jeszcze na fiskalny rok 2019 – o czym warto pamiętać?

Drukarka fiskalna Posnet Trio Online i kasa fiskalna Farex Pro 300

Pierwszy miesiąc nowego roku kojarzy się z podsumowaniami minionego czasu i realizowanych planów. Jest to jeszcze bardziej zrozumiałe w przypadku takich zagadnień, jak prowadzenie działalności handlowej czy usługowej. W 2019 roku miało miejsce wiele istotnych spraw, należących do „świata fiskalnego”. Warto zatem skorzystać z tej okazji, uporządkować wiadomości z tego okresu i przypomnieć ważne dla przedsiębiorców kwestie.

Nowa matryca przyporządkowania stawek VAT

Choć z pewnością w 2019 roku świat fiskalny spotkał się z bardziej przełomowymi wydarzeniami, zacznijmy wpierw od kwestii nieco mniejszej, ale nie mniej istotnej. Tym bardziej właśnie, że dotyczyła ona wszystkich stosowanych urządzeń fiskalnych, bez względu na ich rodzaj. Chodzi bowiem o nową matrycę stawek VAT. A mówiąc precyzyjniej – o konkretne przypisanie tych stawek do poszczególnych liter A-G. Każdy użytkownik kasy lub drukarki rejestrującej zna ten temat, ponieważ programowanie matrycy w urządzeniu odbywa się już w momencie jego instalacji. Za sprawą nowego Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, powstał nowy, ujednolicony, obowiązujący wszystkich schemat przypisania poszczególnych stawek VAT do liter od A do G. Dla przypomnienia, prezentuje się ona następująco: A – 23 %, B – 8%, C – 5%, D – 0%, E – zwolnienie z podatku, F i G – pozostałe stawki podatku, w tym zero techniczne (0%). Przedsiębiorcy, którzy na moment wejścia w życie tych przepisów korzystali już z urządzeń fiskalnych (ze stawkami przypisanymi inaczej niż pokazuje powyższy wzór), mieli czas na dostosowanie swoich kas i drukarek do nowych wymogów do 31 lipca 2019 roku. Mogli to zrobić samodzielnie lub przy wsparciu serwisanta.

Nowy system fiskalizacji i kasy online

Z pewnością jednak 2019 rok zapisał się w naszej „fiskalnej historii” w sposób szczególny przede wszystkim z jednego powodu. Chodzi oczywiście o pojawienie się nowego, zaawansowanego systemu teleinformatycznego oraz działających w ramach niego urządzeń fiskalnych online. Mowa o wprowadzeniu tak szeroko zakrojonego, nowoczesnego rozwiązania była oczywiście już wcześniej. Wymagało ono jednak wielu prac i konsultacji, które zaowocowały bardzo ważnymi regulacjami prawnymi, umożliwiającymi jego zaistnienie. Chodzi zwłaszcza o nowelizację ustawy o VAT, która weszła w życie 1 maja 2019 roku, ale także o Rozporządzenia Ministra Finansów – dotyczące kas rejestrujących oraz nowych zasad przyznawania ulgi z tytułu zakupu urządzenia rejestrującego i okoliczności, kiedy trzeba tę ulgę zwrócić. Wspomniane przepisy zdefiniowały wymogi techniczne i prawne dla technologii sprzedaży nowej generacji oraz charakter ich współpracy z Centralnym Repozytorium Kas. „Przy okazji” formułowały one na nowo lub nieco zmieniały takie istotne kwestie, jak procedura instalacyjna, wykonywanie raportów fiskalnych czy dbanie o terminowe realizowanie przeglądów technicznych. Sam system online ma być jeszcze skuteczniejszym narzędziem nadzorowania, czy przedsiębiorstwa prowadzą sprzedaż towarów i usług zgodnie z prawem. A co za tym idzie – przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego oraz skuteczniejszej walki z „szarą strefą”.

Wiele nowych urządzeń online – dla kogo obowiązkowych?

Siłą rzeczy, po wejściu na dobre nowego systemu fiskalizacji, w 2019 roku na rynku technologii sprzedaży zaczęły się pojawiać kolejne urządzenia rejestrujące online czołowych marek. A choć w przepisach mowa głównie o „kasach rejestrujących”, to jednak trzeba zaznaczyć, że dotyczy to zarówno kas fiskalnych online, jak i drukarek fiskalnych online. Modele te spełniają niezbędne wymogi prawno-techniczne, określone przez ustawodawcę. Zatem to, co je łączy, to internetowa komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas czy wyposażenie w tzw. pamięć chronioną (przechowującą ważną dokumentację, jak kopie wystawionych paragonów). W ramach dalszej popularyzacji transakcji bezgotówkowych, standardem dla nowych kas online stała się również możliwość współpracy z terminalami płatniczymi. Jeśli chodzi natomiast o konkretne modele – przedsiębiorcy zyskali dostęp do wielu różnych rozwiązań. Część urządzeń – takich jak Elzab K10 Online, Posnet Mobile Online, Novitus HD Online, Elzab Zeta Online – to po prostu dobrze znane, sprawdzone technologie, dostosowane do aktualnych wymogów zaawansowanego systemu teleinformatycznego. Jednak pojawiły się również modele całkowicie nowe, np. drukarka fiskalna Elzab Cube Online czy kasa fiskalna Novitus One Online.

Przy tej okazji należy wspomnieć, że system fiskalizacji wprowadzany jest na „ewolucyjnych” zasadach. A zatem wejście nowych przepisów nie oznacza, że wszyscy przedsiębiorcy z miejsca muszą zacząć korzystać z technologii sprzedaży nowej generacji. Niemniej, pewne branże zostały zobowiązane do wcześniejszego wdrożenia urządzeń fiskalnych online. Zostały one podzielone na 3 etapy wdrożeń. Pierwszy z nich dotyczył działalności związanych z motoryzacją. Właściciele stacji paliw, warsztatów mechanicznych czy punktów zajmujących się wulkanizacją zostali zobowiązani do wdrożenia kas lub drukarek fiskalnych online do 31 grudnia 2019 roku – także w przypadku konieczności wymiany dotychczas stosowanych urządzeń na modele nowej generacji. Co ciekawe, w tym konkretnym przypadku wspomniana wymiana również została objęta zasadami ustawowej ulgi.

Odpowiedź do artykułu “Rzut okiem raz jeszcze na fiskalny rok 2019 – o czym warto pamiętać?

  1. Ken0

    Trochę śmiesznie wypada na tle przełomowych online’owych rozwiązań kwestia z matrycą vat. Jak dla mnie trochę zbędna sprawa – no i dodatkowy wydatek. Rozumiem, że warto, gdy jest porządek w takich kwestiach, ale tym bardziej dziwię się, czemu nie było tak od początku…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *